Strop płytowo belkowy

Strop płytowo belkowy jest rodzajem stropu, którego konstrukcja nośna oparta jest na belkach. Belki natomiast opierają się o ściany, tworząc budowlę, podobną do stropów gęstożebrowych, jednak o dużo większym rozstawie. Strop płytowo belkowy zwykle wykonuje się na pełnym deskowaniu, a same belki ułożone są równolegle do siebie.

ZASTOSOWANIE I ZALETY STROPU PŁYTOWO-BELKOWEGO

Strop płytowo belkowy opis

Strop ten idealnie sprawdza się w przypadku budynków jednorodzinnych lub domów wielopokoleniowych. Częściej jednak strop płytowo belkowy stawia się podczas modernizacji lub renowacji różnorodnych konstrukcji. Ten typ stropu świetnie sprawdza się także przy budowie budynków użyteczności publicznej oraz różnorodnych instytucji. Bardzo często strop płytowo – belkowy zastępuje istniejący już strop na jakiś czas. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą postawić przez pewien czas na rozwiązanie alternatywne.

Strop płytowo – belkowy – zalety

Stropy płytowo – belkowe wykonuje się najczęściej na pełnym deskowaniu. Warto pamiętać, aby wykonać odpowiednie podstemplowanie, aby płyty miały porządną konstrukcję i były solidne. Do wykończenia używa się zwykle belek dwuteowych, które rozstawione są mniej więcej co 10 cm. Po dokładnym ułożeniu belek oraz rozmieszczeniu na nich płyt, przestrzenie wypełnia się materiałem lekkim, nieobciążającym, zazwyczaj keramzytem i wylewa się na to warstwę betonu.

Belki dwuteowe charakteryzują się dosyć dobrymi właściwościami akustycznymi i dobrą izolacją ciepła. Oznacza to sporą redukcję mostków cieplnych w belkach dwuteowych. Niezaprzeczalną zaletą stropów płytowo – belkowych jest także stosunkowo lżejsza konstrukcja, pozwalająca na w miarę sprawne rozłożenie płyt na belkach. Warto dodać, że strop płytowo – belkowy nadaje się od razu na obciążenie, dlatego bardzo szybko można rozpocząć kolejne prace. W praktyce bardzo często tego typu strop, zastępuje strop Kleina.

Jakie są rodzaje stopów płytowo – belkowych?

Można przede wszystkim wyróżnić jeden podstawowy rodzaj stropu płytowo – belkowego, czyli strop WPS. Płyty te mają szerokość około 40 cm i rozstawia się je do 150 cm co 10 cm. Należy pamiętać, że minimalne oparcie płyty na belce wynosi 15 cm. Strop typu WPS można spotkać w budynkach, w których przeprowadzana jest renowacja, jednak coraz częściej jest dedykowanym rodzajem stropu dla danej konstrukcji, np. domu jednorodzinnego.

MONTAŻ STROPU PŁYTOWO-BELKOWEGO

Belki stropu płytowo – belkowego należy ułożyć dokładnie, w równych odstępach. Co trzecia belka powinna być zakotwiczona w murze, dzięki temu konstrukcja zyska trwałość i solidność. Na odpowiednio ułożonych belkach, należy wykładać płyty, które muszą zostać dokładnie dopasowane do siebie. Przestrzeń pomiędzy płytami i miejsca styku z belką zalewa się dokładnie betonem. Kolejną warstwą substancji spajającej jest warstwa keramzytobetonu. Górną warstwą tak przygotowanego stropu jest warstwa termoizolacyjna, akustyczna i przeciwwilgociowa, później należy wyłożyć już tylko posadzkę. Warto wiedzieć, że obciążenie stropu płytowo – belkowego wynosi około ok. 100 kg/m2.
Strop płytowo – belkowy to świetne rozwiązanie tymczasowe, jednak coraz chętniej stosowane jako odciążenie różnych budynków. Należy pamiętać o tym, by dokładnie zamontować wszystkie elementy i nie oszczędzać na zaprawie cementowej.

strop płytowo-belkowy