Nadproża prefabrykowane

Nadproża prefabrykowane (czy też lane) to element konstrukcyjny w formie belki, umieszczonej tuż nad otworami. Najczęściej spotyka się nadproża płaskie, poziome lub sklepione. Konstrukcje wykonane z elementów prefabrykowanych są o wiele bardziej nośne, a także łatwiejsze w montażu. Dodatkowo są stabilne i niezwykle wytrzymałe. Użycie nadproży prefabrykowanych przyśpiesza prace murarskie

Jakie zastosowanie mają nadproża prefabrykowane

Nadproża te to nowoczesne rozwiązanie na rynku budowlanym. Nadproż żelbetowe prefabrykowane można podzielić na te wykonane z belek sprężonych oraz nadproża typu L19 o różnych wymiarach. Belki te najczęściej wykorzystywane są do zamykania otworów okiennych lub drzwiowych w domach jednorodzinnych. Mocny i niezwykle trwały materiał składa się ze zbrojenia oraz betonu. Prefabrykowane nadproża można układać w ścianach wewnętrznych i zewnętrznych. Ponadto sprawdzą się w ścianach osłonowych, nieobciążonych stropem.

Nadproża prefabrykowane i ich zalety

Nadproża prefabrykowane są łatwe w wykonaniu. Sprawia to, że są coraz częściej wybieranymi elementami konstrukcyjnymi na rynku. Ich nośność wzrasta wraz z wysokością nadbudowy, dodatkowo można dostosować nośność do własnych potrzeb. Mimo iż belki są sprężone, czyli według tradycyjnych rozwiązań, mocno obciążające, można szybko je zamontować. Dzieje się tak dzięki temu, iż są to elementy prefabrykowane i lekkie, oraz łatwe w przenoszeniu.

Nadproże prefabrykowane znacząco skraca całą pracę. Wybierając odpowiednie nadproże betonowe, można korzystać z przejrzystych tablic informacyjnych. Jest to spore ułatwienie, gdyż zwykle zapewnia odpowiedni i trafiony wybór. Nie trzeba obawiać się nietrafionych decyzji. Czas realizacji skraca się, dzięki materiałowi prefabrykatów. Są one sporo lżejsze niż rozwiązania tradycyjne, a także pakowane w pakiety. Umożliwia to niezwykle szybki rozładunek i załadunek na samochód transportujący. Co ciekawe, nadproża te można bardzo sprawnie i starannie ocieplić. Co, jak wiadomo, ma szczególne znaczenie, jeśli chodzi o budynki jednorodzinne.

Jak się montuje nadproża prefabrykowane

Belki nadproży prefabrykowanych należy montować już podczas wznoszenia poszczególnych ścian. Powierzchnia, na którą będą układane nadproża, powinna być wyrównana i dokładnie wypoziomowana. Należy ją także wcześniej pokryć tynkiem. Trzeba pamiętać, że belki nadproża muszą być odpowiednie do szerokości otworu. Wewnętrzną część pomiędzy belkami należy dodatkowo dozbroić, zwłaszcza jeśli wymaga tego projekt. Następnie wypełnia się przestrzeń betonem wysokiej klasy, najlepiej C 20/25. Kolejnym ważnym krokiem jest wykonanie muru, stropu i betonowanie wieńca.

Trzeba wiedzieć, że gdy długość nadproża 12 cm wynosi co najmniej 2,10 m, to wymagają one dodatkowych podpór. Na nich bowiem będą opierać się płyty lub belki stropowe. Na koniec wykonuje się zbrojenie części monolitycznej nadproża. Stemple, podpierające nadproże prefabrykowane, można usunąć dopiero po mniej więcej 7 dniach od wykonania nadproży.

Prefabrykowane nadproże to nowoczesne rozwiązanie na rynku budowlanym. Wykorzystując strop z elementów prefabrykowanych, warto zdecydować się także na ten taki sam rodzaj nadproży. Są one o wiele bardziej nośne i łatwiejsze w montażu, a także transporcie. Wykorzystuje się je coraz częściej w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym i w budynkach użyteczności publicznej.