Nadproża strunobetonowe

Nadproża strunobetonowe


Nadproża strunobetonowe sprawdzą się do przenoszenia obciążeń różnorodnych budynków, domów jednorodzinnych oraz instytucji publicznych. To, co wyróżnia je od tradycyjnych rozwiązań to fakt, że zastosowanie ich przyspiesza proces budowy. Nadproża strunobetonowe zostały wyprodukowane z wysokiej klasy betonu. Nie wymagają także dozbrajania dodatkowego, dzięki czemu eliminuje się sporo kosztów, związanych z budową.

 

Czym wyróżniają się nadproża strunobetonowe?

Elementy konstrukcji strunobetonowe wykorzystywane są jako element zamykający otwory drzwiowe oraz okienne ścian. Bardzo często stosuje się ten rodzaj nadproży w przesklepieniach otworów drzwiowych w ścianach działowych. Nadproża betonowe produkowane są z wysokiej klasy betonu C40/50 i zbrojone strunami ze stali sprężającej, która cechuje się wytrzymałością na rozciąganie o 2060 Mpa. Co ciekawe, nadproża te charakteryzują się odwrotną strzałką ugięcia. Warto wspomnieć, że górna powierzchnia nadproży jest chropowata, przez co beton o wiele łatwiej przyczepia się do wieńca. To, co w szczególności wyróżnia nadproża strunobetonowe to fakt, że można je stosować przy niezwykle dużej rozpiętości. Stosuje się je przy otworach o szerokości powyżej 500 cm! Nadproża strunobetonowe są sprężane. Zastosowanie tej techniki pozwala na o wiele większą nośność elementów konstrukcyjnych. Stemplowanie nie jest koniecznością.

 

Zalety nadproży strunobetonowych

Główną zaletą nadproży strunobetonowych jest fakt, że nie wymagają dozbrajania. Są wykonane z gotowych prefabrykatów, dzięki czemu nie trzeba stosować w nich elementów ze stali. Ponadto prace zbrojeniowe nie są koniecznością, co znacząco skraca całą budowę. Belki strunobetonowe są mocne i nie wyginają się. Dzięki temu możliwe jest układanie kolejnych warstw nadproży, bez stemplowania, czyli podpierania konstrukcji. Co więcej, nadproża strunobetonowe nie muszą być szalowane. Oznacza to brak konieczności zalewania ich warstwą betonową. Jest to gotowy produkt, który wystarczy jedynie zamontować odpowiednio. W zależności od projektu, nadproża strunobetonowe, mogą być oparte bezpośrednio na belkach. Strop nie wymaga zatem dodatkowych podpór. Wykorzystanie tego rodzaju nadproży znacząco skraca prace budowlane.

Dzięki sprężonym prefabrykatom, bardzo szybko można postawić strop. Wykorzystanie nadproży strunobetonowych jest także rozwiązaniem ekonomicznym. Fakt, że nie trzeba wykorzystywać w montażu dozbrajania, czy betonowania, pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Szacuje się, że koszty mogą zredukować się nawet o 30%! Nadproża strunobetonowe mogą przenosić obciążenia większe niż nadproża L19. Dzięki temu idealnie sprawdzą się przy budowie instytucji publicznej.

 

Montaż nadproży strunobetonowych

Nadproża te montuje się na warstwie zaprawy minimum M10. Zaprawa ta powinna mieć grubość około 20 mm. Ważnym elementem kładzenia nadproży jest to, że powinny zostać dokładnie wypoziomowane. Nie tylko w kierunku  podłużnym, ale także poprzecznym, dzięki temu o wiele lepiej spełnią swoją funkcję – przenoszenia obciążeń. Zanim przystąpi się do montowania, należy sprawdzić oznakowanie. Zbrojenie, które doczepione jest do nadproża, musi znajdować się w dolnej części elementu konstrukcji. Oprócz samego montażu, niezwykle ważne jest składowanie nadproży. Muszą one być położone na podłożu twardym. Dodatkowo bardzo ważne jest, aby nie przekraczać trzech palet, ułożonych na siebie. Niestety, nadproża nie mogą mieć większego obciążenia w składowaniu. Co istotne, nadproża strunobetonowe powinny być transportowane w pozycji, w której się je wbudowuje, czyli tzw. metką do góry. Warto zaznaczyć, iż nadproża te należy montować zgodnie z wytycznymi zawartymi w projekcie. Pozwoli to uniknąć wielu błędów i być może, rozbiórki konstrukcji. Prawidłowy montaż zapewnia stabilność konstrukcji na wiele dekad użytkowania.

Nadproża strunobetonowe to nowoczesne rozwiązanie budowlane. Wykorzystując ten rodzaj elementów konstrukcyjnych, można mieć pewność, że pracę pójdą o wiele szybciej. Dzieje się tak za sprawą eliminacji wielu elementów prac budowlanych, m.in. konieczności zbrojenia, czy betonowania. Zastosowanie nadproży strunobetonowych oszczędza także pieniądze, a przy tym jest gwarantem dużej stabilności samej konstrukcji.

 

Obsługiwane regiony

Nadproża strunobetonowe dostarczamy do poniższych miejsc i cena uzależniona jest od lokalizacji oraz producenta:

  • Nadproża strunobetonowe województwo: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
  • Nadproża strunobetonowe miasta: Jelenia Góra, Radom, Legnica, Wałbrzych, Wrocław, Bydgoszcz, Grudziądz, Toruń, Włocławek, Biała Podlaska, Chełm, Lublin, Zamość, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Łódź, Piotrków Trybunalski, Skierniewice, Kraków, Nowy Sącz, Tarnów, Ostrołęka, Płock, Radom, Siedlce, Warszawa, Opole, Krosno, Przemyśl, Rzeszów, Tarnobrzeg, Białystok, Łomża, Suwałki, Gdańsk, Gdynia, Słupsk, Sopot, Bielsko-Biała, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze, Żory, Kielce, Elbląg, Olsztyn, Kalisz, Konin, Leszno, Poznań, Koszalin, Szczecin, Świnoujście

 

Jesteś zainteresowany/zainteresowana poznaniem oferty — napisz do nas: biuro@budmater.pl

 

Aktywne filtry:

-
Wybierz
  • RECTOR (1)