Strop Akermana

Strop Akermana

Jest to rodzaj gęstożebrowego stropu, który funkcjonuje już na rynku budowlanym od ponad 100 lat! Do dziś bardzo chętnie jest używany w projektach domów jednorodzinnych przez architektów. Przez wielu uważany jest także za produkt „sprawdzony”, dlatego klasycznie stawia się właśnie na niego.

Strop ten jest jednym z najstarszych stropów nadal dostępnych na rynku. Choć przez wielu powoli zapominany, nie traci na swoich właściwościach. Montaż jest niezwykle łatwy. Podczas montażu można uniknąć wielu błędów, które popełnia się przy stawianiu innych rodzajów stropu.

 

Parametry

Na rynku budowlanym powstało wiele rodzajów różnorodnych stropów. Wielu z inwestorów nadal bardzo chętnie stosuje tego rodzaju strop. Głównie ze względu na fakt, że jest lekki, a także bardzo łatwo go zamontować.

Na strop Akerman składają się pustaki ceramiczne, żebra betonowe i warstwa nadbetonu. Pustaki Akerman mają szerokość 30 cm i wysokość od 15 do 22 cm. Ich długość dochodzi do 19,5 cm. Belki ustawia się co 31 cm, nie są one prefabrykowane, a wykonywane bezpośrednio na budowie. Strop Ackermana stosuje się w budownictwie, gdy wymiary i rozpiętość mieszczą się w przedziale od 2,7 m do 6,5 m. Montuje się go przy pełnym deskowaniu. Deski powinny mieć rozpiętość nie mniejszą niż 10 cm. Należy pamiętać także o zbudowaniu deskowania wieńca oraz otworów stropie. Zewnętrzne obciążenie przy zastosowaniu stropu Akermana musi wynosić od 3,35 do 4,5 kN/m2. Wszystkie parametry powinny być dokładnie oznaczone przez konstruktora w projekcie budynku.

 

Zalety

Podstawową zaletą stropu Ackermana jest fakt, że rozwiązanie to zapobiega tzw. klawiszowaniu. Nie będą pojawiały się pęknięcia tynku wzdłuż płyt ani smugi. Ponadto strop Akermana jest lekki, bardzo szybko można go zamontować. Nie trzeba angażować pracy ciężkiego sprzętu. Warto dodać, że strop ten jest jednym z atrakcyjniejszych cenowo rozwiązań. Deski użyte do deskowania można ponownie wykorzystać. Bardzo częstym zabiegiem jest także „pożyczanie” desek, dlatego nie jest konieczne wydawanie pieniędzy na zupełnie nowe deski. Strop Akermana zapewnia także dobrą izolację cieplną oraz ognioodporność. Bardzo dużą zaletą stropu Akermana jest fakt, że samemu można regulować obciążenia. Jeżeli w danym miejscu obciążenie ma być większe, można zastosować pustaki w innej rozpiętości. Dostępne są wartości: 15, 18, 20 i 22 cm.

 

Wykonanie stropu Akermana

Montaż należy rozpocząć od ułożenia belek stropowych, a następnie stawia się deskowanie. Do tej czynności należy zastosować stemple o wymiarach nie mniejszych niż 14 cm, a na nie układać poprzeczne rygle z desek. Kolejnym, ważnym krokiem jest ułożenie pustaków. Pustaki ceramiczne wytwarza się z ceramiki tradycyjnej, czyli ze zwykłej gliny lub ceramiki poryzowanej. Ceramika poryzowana to glina z domieszkami substancji poryzowanych. Pustaki, wykorzystywane do stropów Akermana mają 2 lub 3 otwory i stawia się je stabilnie na pełnym deskowaniu. Zużywa się około 13-17 szt./m2. Kolejną rzeczą przy montażu stropu Akermana, jest wykonanie wieńca. Stawia się go dookoła budynku, dzięki temu konstrukcja będzie usztywniona i stabilna. Wieniec żelbetowy należy zbroić 4 prętami. Po tych czynnościach trzeba wylać warstwę nadbetonu, a później mieszankę betonu plastycznego. Warto zaznaczyć, że beton użyty do wykończeń stropu Akermana musi być dobrej klasy: najlepiej C16/20.


Obsługiwane regiony

Stropy Akermana dostarczamy do ponizszych miejsc i cena uzależniona jest od lokalizacji oraz producenta:

 

  • Stropy Akermana (producent i cena zależy od województwo): dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
  • Stropy Akermana (producent i cena zależy od miasta): Bolesławiec, Dzierżoniów, Głogów, Góra, Jawor, Jelenia Góra, Kamienna Góra, Kłodzko, Legnica, Lubań, Lubin, Lwówek Śląski, Milicz, Oleśnica, Oława, Polkowice, Strzelin, Środa Śląska, Świdnica, Trzebnica, Wałbrzych, Wołów, Wrocław, Ząbkowice Śląskie, Zgorzelec, Złotoryja, Brzeg, Głubczyce, Kędzierzyn-Koźle, Kluczbork, Krapkowice, Namysłów, Nysa, Olesno, Opole, Prudnik, Strzelce Opolskie, Będzin, Bielsko-Biała, Bieruń, Cieszyn, Częstochowa, Gliwice, Kłobuck, Lubliniec, Mikołów, Myszków, Pszczyna, Racibórz, Rybnik, Tarnowskie Góry, Wodzisław Śląski, Zawiercie, Bytom, Chorzów, Bełchatów, Brzeziny, Kutno, Łask, Łęczyca, Łowicz, Łódź, Opoczno, Pabianice, Pajęczno, Piotrków Trybunalski, Poddębice, Radomsko, Rawa Mazowiecka, Sieradz, Skierniewice, Tomaszów Mazowiecki, Wieluń, Wieruszów, Zduńska Wola, Zgierz, Chodzież, Czarnków, Gniezno, Gostyń, Grodzisk Wielkopolski, Jarocin, Kalisz, Kępno, Koło, Konin, Kościan, Krotoszyn, Leszno, Międzychód, Nowy Tomyśl, Oborniki, Ostrów Wielkopolski, Ostrzeszów, Piła, Pleszew, Poznań, Rawicz, Słupca, Szamotuły, Śrem, Środa Wielkopolska, Turek, Wągrowiec, Wolsztyn, Września, Złotów, Bydgoszcz, Grudziądz, Toruń, Włocławek, Biała Podlaska, Chełm, Lublin, Zamość, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Łódź, Piotrków Trybunalski, Skierniewice, Kraków, Nowy Sącz, Tarnów, Ostrołęka, Płock, Radom, Siedlce, Warszawa, Krosno, Przemyśl, Rzeszów, Tarnobrzeg, Białystok, Łomża, Suwałki, Gdańsk, Gdynia, Słupsk, Sopot, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze, Żory, Kielce, Elbląg, Olsztyn, Kalisz, Konin, Leszno, Poznań, Koszalin, Szczecin, Świnoujście, Dzierzgoń, Czamaninek

 

Jesteś zainteresowany/zainteresowana poznaniem oferty — napisz do nas: biuro@budmater.pl

 

Aktywne filtry:

Pusto :(