Szamba betonowe

Szamba betonowe – co warto wiedzieć na ich temat? Poznajcie zalety tego rozwiązania. Nie każdy dom podłączony jest do miejskiej instalacji kanalizacyjnej. Biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu nie zawsze jest to możliwe, a w wielu przypadkach jest to zwyczajnie nieopłacalne. Tutaj doskonale sprawdzi się szambo betonowe. Warto poznać zalety takiego rozwiązania, a także koszty inwestycji.

Szamba to prefabrykaty betonowe wykonane jako podziemne zbiorniki wykonane z betonu. Służą do odprowadzania nieczystości z urządzeń elektrycznych, ale także z domów oraz budynków użyteczności publicznej. Najczęściej są one podłączane do sieci kanalizacyjnej lub nieco rzadziej, są bezodpływowe.

Szamba bezodpływowe mogą być stosowane jedynie w miejscach, w których nie można (z przyczyn niezależnych) doprowadzić kanalizacji publicznej.

Co to są szamba betonowe?

Słowo szambo pochodzi od francuskiego nazwiska Chambeau. Jest to rodzaj budowli hydrotechnicznej, a dokładnie zbiornik, który może być wykonany z mocnego i trwałego tworzywa takiego jak beton. Szamba betonowe są zazwyczaj bezodpływowe. Oczywiście trzeba tutaj pamiętać, że właśnie do tych zbiorników odprowadza się nieczystości z instalacji sanitarnych, które znajdują się w domu. Szamba muszą być też regularnie opróżniane i nie robi się tego na własną rękę, lecz przy użyciu specjalistycznych wozów asenizacyjnych.

Z czego się składają szamba betonowe?

Szambo betonowe niewątpliwie jest świetnym rozwiązaniem, co w dużej mierze wynika z właściwości samego materiału. Beton jest trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale też niezwykle szczelny. Nawet po wielu latach nie traci swoich właściwości. Szambo składa się ze zbiornika betonowego. Do tego zbudowany jest z ciężkiej mocnej pokrywy, która umieszczana jest na zbiorniku w danym wykopie. Kolejnym ważnym elementem są kominki inspekcyjne, które można osadzić tak, aby sięgały do poziomu terenu.

Można je także wymurować z kostki betonowej. Kominki przykrywa się płytami włazowymi. Do zbiornika można podłączyć jeszcze przewód kanalizacyjny. Dodatkowo warto uszczelnić połączenia Izolbetem. Pozostaje już tylko związanie zaprawy i zasypanie pojemnika.

Szamba betonowe jednokomorowe są sporymi zbiornikami, produkowane nawet do 12 000 litrów (czyli 12 m3). Są to standardowe wartości pojemności szamb betonowych, które przeznaczone są dla wieloosobowych rodzin lub rodzin wielopokoleniowych. Zaletą gotowych szamb jest fakt, że nie wymagają wielu prac budowlanych.

Montaż szamba

Nie trzeba wykonywać żmudnych wykopów, wystarczy koparką wykonać dół. Następnie kręgi betonowe przywożone są przez dźwig i ustawiane wewnątrz wykopu.

Tak gotową konstrukcję trzeba dokładnie zaizolować i podłączyć wszelkie potrzebne dopływy. Warto górną część zbiornika zaizolować warstwą wodoszczelną. Dzięki temu zbiornik nie będzie przesiąkać przez pokrywę górną. Co ważne, montaż takiego gotowego szamba wynosi do około 6 godzin. Jest to stosunkowo niewielki czas. Wszystkie prace można zakończyć w jedno popołudnie. Po skończonym montażu zakłada się pokrywę górną i zasypuje cały wykop. Ziemię można także dokładnie wygładzić.

Warto zaznaczyć, że wszystkie zbiorniki są sprawdzane ciśnieniowe poprzez nalewanie wody. Dzięki temu można dokładnie sprawdzić, czy zbiornik jest trwały oraz, czy gdzieś przecieka. Szamba betonowe jednokomorowe to idealne rozwiązanie, jeżeli chodzi o odprowadzanie nieczystości. To solidne i trwałe konstrukcje, wodoszczelne i wykonane z mocnego materiału. Wybierając ten rodzaj szamba, można mieć pewność, że posłuży przez wiele dekad. Dodatkowo można wykorzystać go do wielu celów, nie tylko odprowadzania nieczystości. Świetnie posłuży także do odprowadzania wody deszczowej.

Czym charakteryzuje się szambo betonowe 10m3?

Szamba betonowe 10m3 jest bardzo często wybierane ze względu na niezwykłą funkcjonalność. Jego wymiary wynoszą 240 cm x 350 cm x 150 cm. Takie szamba są niezwykle wytrzymałe i trwałe. Dodatkowo ich montaż jest niezwykle łatwy. Można je bez problemu posadowić w wodzie gruntowej, a przy tym nie trzeba stosować izolacji termicznych. Nie ma potrzeby wyboru dodatkowych kotwień, pomimo wyporu wód gruntowych.

Jakie są zalety szamba betonowego?

Szambo betonowe niewątpliwie ma wiele zalet. Dzięki temu, że wykonane jest z betonu jest szczelne, niezwykle trwałe i wytrzymałe. Można je budować w każdym terenie, a przy tym koszty inwestycji nie są duże. Przy regularnym opróżnianiu zbiornika nie trzeba obawiać się nieprzyjemnych zapachów. Ponadto nie jest wymagane pozwolenie w przypadku szamba o pojemności do 10 m3. Wystarczy tylko zgłosić budowę właściwemu organowi administracji, a dokładnie staroście lub prezydentowi miasta. Nie trzeba w żadnym wypadku czekać na oficjalną zgodę, a więc czas wykonania inwestycji nie przedłuża się, zaś sama budowa szamba jest naprawdę szybka i bezproblemowa.

Jakie jest zastosowanie szamba betonowego?

Zastosowanie szamba jest niezbędne, by zapobiec przenikaniu nieczystości do gruntu. Jest to możliwe dzięki maksymalnej szczelności zbiornika. Funkcją szamba jest gromadzenie nieczystości do momentu ich wywozu przez właściwe służby. Szambo betonowe sprawdza się zarówno przy budynkach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych, przy czym musicie wiedzieć, jak głęboko musi być zakopany zbiornik. Decyduje wylot rury kanalizacyjnej. Szamba betonowe o odpowiedniej pojemności sprawdzają się także przy budynkach przemysłowych.

Szamba betonowe są dużo częściej wybieranym rozwiązaniem niż plastikowe, ponieważ są dużo trwalsze. Szamba te najczęściej umieszcza się przed wjazdem do domu lub niedaleko posesji. Głównie ze względu na fakt późniejszego wywozu nieczystości i łatwiejszego dojazdu pojazdu. Główną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że szamba betonowe są dużo korzystniejsze cenowo niż innego rodzaju szamba. Stąd też są bardzo chętnie wybieraną opcją do domów jednorodzinnych. Bardzo istotnym czynnikiem, wyróżniającym szamba jest ich gramatura. Szamba są na całej długości wykonane z tej samej grubości materiału, dzięki temu są wytrzymałe i mocne. Bardzo rzadko ulegają jakiemukolwiek uszkodzeniu.

Co istotne takie szamba mają wszechstronne zastosowanie, mogą być stosowane do odprowadzania nieczystości, ale i ścieków, czy deszczówki. Mogą być z powodzeniem także zakładane na terenach podmokłych, trudnodostępnych. Szamba są dodatkowo zabezpieczone związkami chemicznymi, które zapobiegają przedostawaniu się wody do środka zbiornika. Warto pamiętać, iż konstrukcje te są dodatkowo zbrojone, co zapewnia im niezwykłą stabilność i trwałość.

Szambo 10m3 – instrukcja montażu

Szambo betonowe jest niezwykle proste w montażu. Na początek konieczne jest wykopanie odpowiedniego dołu, przy czym trzeba pamiętać, że zbiornik musi być umiejscowiony w odległości minimum 2 metrów od drogi czy granicy nieruchomości. Dodatkowo odległość od rurociągów z gazem czy wodociągów powinna wynosić 1,5 metra, zaś od przewodów elektrycznych 0,8 metra. Po wykopaniu dołu za pomocą koparki dokonuje się już montażu zbiornika betonowego. Do tego celu oczywiście wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt, czyli samochód ciężarowy wyposażony w żuraw HDS, który pozwoli wykonać pracę precyzyjnie i udźwignie ciężki ładunek.

Decydując się na zbiornik o pojemności 10 m3 trzeba wykopać dół o wielkości 3,5 m x 3 m x 2,4 m. Po stabilnym osadzeniu należy jeszcze wykonać kominki oraz zagęścić teren. Można tutaj użyć podsypki cementowo piaskowej, która dobrze ustabilizuje podłoże. Najlepiej do tego celu wyprofilować grunt na wysokości włazu. Wystające końcówki komina można też zamaskować, używając palisad ogrodowych.

Jaka jest cena za szambo betonowe 10m3?

Warto poznać koszt, jaki trzeba ponieść montując szambo betonowe 10 m3 Cena waha się w przedziale od 2300 zł do 3000 zł. Wszystko zależy od firmy wykonującej montaż, a także ceny samego zbiornika betonowego oraz gwarancji, jaką dana firma oferuje.

Dla każdego, kto chce poznać dokładną wycenę zapraszamy do wypełnienia poniższego formularza zapytania


    Komunikacja jest łatwiejsza jeśli znamy swoje imiona


    Czasami łatwiej jest porozmawiać przez telefon


    Dzięki temu będziemy mogli wysłać Ci odpowiedź lub ofertę


    Prosimy o określenie jakiego rodzaju materiałem jesteś zainteresowany (strop sprężony, strop FILIGRAN itd.)


    Jest to niezbędna informacja do wyliczenia transportu


    Podaj wszystkie istotne informację, takie jak np. terminy dostaw, specyfika budynku lub ułożenia


    Rzuty, przekroje i zestawienie obciążeń (najlepiej w formie pdf i dwg)