Prefabrykaty Betonowe

Prefabrykaty betonowe to pojęcie, pod którym kryje się szeroka grupa gotowych wyrobów, gotowych elementów budowlanych łączonych w całość z innymi elementami już na miejscu budowy.

Wspólną cechą wszystkich prefabrykatów jest możliwość wykorzystania ich jako gotowych modułów, z których składane są większe konstrukcje. Prefabrykaty betonowe przypominają dziecięce klocki o rozmaitych kształtach, które pozwalają na budowanie nawet bardzo złożonych struktur.

Co to są prefabrykaty betonowe

Co to jest prefabrykat, co to są prefabrykaty można łatwo wyjaśnić. Są to betonowe elementy prefabrykowane wykonane po za miejscem budowy najczęściej w zakładzie produkcyjnym, gdzie odbywa się prefabrykacja betonu i produkcja elementów betonowych  i dostarczane na budowę w formie ostatecznej lub wymagające uzupełnienia np. betonem lub zbrojeniem.

Dlaczego zyskują tak dużą popularność przy realizacji przeróżnych inwestycji budowlanych? W jaki sposób przy zastosowaniu prefabrykatów betonowych można przyspieszyć prace budowlane? Z jakimi ograniczeniami musimy liczyć się planując budowę z wykorzystaniem tych materiałów?

Poznaj nowoczesne prefabrykaty. Znajdź dla swojej inwestycji nowoczesne rozwiązania materiałowe które pozwolą ci osiągnąć nie tylko oszczędności w trakcie budowy ale również zyskać trwałość i korzystne parametry użytkowe budowanych obiektów.

Czym są prefabrykaty betonowe?

Prefabrykat (precast, betonfertigteile) – zgodnie ze słownikową definicją pojęciem tym określamy szczególny rodzaj półproduktu. Jest to typowy, powtarzalny element budowlany lub konstrukcyjny, produkowany seryjnie w zakładzie przemysłowym, poza miejscem budowy.

To element składany, montowany na placu budowy przez wyspecjalizowane, kilkuosobowe ekipy budowlane. Mogą to być betonowe prefabrykaty łukowe jak np. schody prefabrykowane łukowe, czy w postaci bardziej złożonych kształtów jak np. dźwigary dachowe.

Prefabrykaty betonowe producent (beton fertigteil) dostarcza na plac budowy jako gotowe elementy betonowe (beton fertig teile), które już na etapie prefabrykacji przystosowane zostały do szybkiego montażu w miejscu docelowej inwestycji. Posiadają przeróżne wkomponowane uchwyty montażowe, transportowe, gotowy element budowlany ułatwiające ich układanie i łączenie w całość. Takie prefabrykowane elementy betonowe zastępują lany beton (cast concrete)

Jakie rodzaje prefabrykatów dostępne są na rynku? Mówiąc najogólniej, ze względu na wykorzystany przy produkcji materiał prefabrykaty można podzielić na prefabrykaty stalowe, drewniane i betonowe. Wśród tych ostatnich z kolei można wyróżnić prefabrykaty z betonu  żelbetowe, strunobetonowe i kablobetonowe.

Prefabrykant betonowy to mówiąc obrazowo beton prefabrykowany w pewnej formie. Który rodzaj prefabrykatów betonowych wybrać zależy od przeznaczenia, warunków użytkowych czy rodzaju budowanego obiektu.

Wsparcie techniczne Budmater

W Budmater oprócz szerokiego asortymenty prefabrykatów betonowych dedykowanych różnym gałęziom budownictwa oferujemy naszym klientom wsparcie techniczne i doradztwo doświadczonych inżynierów.

W sprawie doboru najbardziej odpowiedniego i ekonomicznego rozwiązania zapraszamy do kontaktu z działem technicznym.

Prefabrykaty żelbetowe – rodzaje i zastosowanie

Prefabrykaty betonowe (betonfertigteil): żelbetowe i strunobetonowe wykorzystuje się niemal we wszystkich sektorach budownictwa. Wykorzystywane są zarówno do budowy domów jednorodzinnych, obiektów wielokondygnacyjnych oraz większych inwestycji użyteczności publicznej, w budownictwie przemysłowym oraz przy budowie obiektów rolniczych.

Montaż prefabrykatów betonowych (precast concret) jako że są to zwykle ciężkie elementy z betonu wymaga użycia ciężkiego sprzętu w postaci dźwigu lub samochodu z HDS.

Dom z prefabrykatów betonowych

Dla budownictwa mieszkaniowego, zarówno dla inwestorów indywidualnych jak i deweloperów przygotowaliśmy sprawdzone rozwiązania przyspieszające i ułatwiające prace budowlane. Oferujemy szeroką gamę stropów różnych rodzajów, schodów prefabrykowanych, balkonów a nawet całych prefabrykowanych domów.

Prefabrykaty betonowe dla budownictwa mieszkaniowego

Produkcja prefabrykatów betonowych – rodzaje prefabrykatów

  • stropy: płytowe, panelowe, gęstożebrowe
  • schody prefabrykowane: schody proste i schody zabiegowe
  • balkony prefabrykowane wraz z łącznikami termicznymi
  • ściany prefabrykowane: pełne i warstwowe
  • domy prefabrykowane
  • systemy kominowe
  • nadproża strunobetonowe
  • pustaki: szalunkowe, keramzytowe, pustaki alfa, pustaki konstrukcyjne, bloczki betonowe

Prefabrykaty dla budownictwa przemysłowego i kubaturowego

Elementy prefabrykowane znajdują coraz szersze zastosowanie w budownictwie przemysłowym. W przypadku wielkich inwestycji deweloperskich czy przy budowie wszelkiego rodzaju budynków wielkopowierzchniowych coraz częściej sięga się po proste rozwiązania wykorzystujące prefabrykat betonowy jako elementy konstrukcyjne budynków.

Prefabrykaty betonowe dla budownictwa przemysłowego

  • konstrukcje szkieletowe: słupy prefabrykowane, stoposłupy, dźwigary, płatwie dachowe
  • płyty drogowe
  • płyty stropowe TT

Prefabrykaty dla budownictwa rolniczego i ogólnego

Wiele gospodarstw rolnych przeszło albo właśnie przechodzi proces modernizacji i automatyzacji swoich placówek. Rolnicy inwestują nie tylko w profesjonalne maszyny ale również w budynki wykonane z trwałych i przede wszystkim bezpiecznych dla środowiska prefabrykatów.

Prefabrykaty betonowe dla budownictwa rolniczego

  • szamba betonowe
  • ruszta dla bydła
  • silosy na kiszonkę
  • budynki inwentarskie, chlewnie i obory
  • piwniczki ogrodowe

Co kształtuje cenę prefabrykatów betonowych?

Oczekiwane przez inwestora parametry techniczne determinują rodzaj i ilość wykorzystanych do produkcji materiałów. Im wyższe wymagania stoją przed daną konstrukcją, np. parametry związane z nośnością, wytrzymałością, ognioodpornością, dźwiękoszczelnością itd., tym wyższej jakości półprodukty muszą zostać wykorzystane do produkcji danego elementu (np. beton o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych).

Oczywiście wszystkie oferowane przez nas prefabrykaty (prefabbeton) spełniają rygorystyczne normy budowlane. Inne jednak normy spełniać muszą budynki jednorodzinne, inne wielorodzinne a jeszcze inne budynki przemysłowe czy użyteczności publicznej. Każdy produkowany element wytwarzany jest w zgodnie z wymaganiami danej inwestycji.

Na cenę prefabrykatów betonowych wpływ mają oczekiwania inwestora względem poziomu wykończenia powierzchni. Współczesna technologia produkcji gwarantuje o wiele wyższą jakość betonowych wyrobów. Nowoczesne prefabrykaty powstają na podstawie projektów komputerowych, w wysokiej jakości metalowych formach dających gwarancję precyzyjnego wykonania każdego elementu zarówno w standardowej jaki i podwyższonej jakości (jakość betonu architektonicznego).

Oprócz kosztów związanych z bezpośrednią produkcją prefabrykatów betonowych (koszt materiałów) ostateczną cenę w znacznym stopniu kształtują też koszty transportu. Prefabrykacja betonowa wiąże się z tym, że elementy betonowe prefabrykowane są przeważnie duże i ciężkie i bardzo często na budowie montowane są za pomocą dźwigów o dużej nośności.

Mimo pewnej standaryzacji, która niewątpliwie obniża koszty produkcji, do każdej inwestycji budowlanej producent prefabrykatów betonowych projektuje i produkuje prefabrykowane elementy tylko i wyłącznie na podstawie aktualnej dokumentacji projektowej. Każda inwestycja budowlana jest inna. Każda jest więc wyceniana indywidualnie. Najczęściej wytwórnia prefabrykatów betonowych produkuje z użyciem formy do prefabrykatów betonowych.

Wady i zalety prefabrykatów betonowych

Niewątpliwie wykorzystanie prefabrykowanych modułów betonowych w znacznym stopni wpływa na dwa najważniejsze chyba aspekty realizacji budowlanych inwestycji, na jej CZAS i KOSZT.

Poznaj nasze kluczowe produkty

Może wśród nich znajdziesz coś, co sprawdzi się również w przypadku Twojej inwestycji.

Dźwigary dachowe

Dźwigary dachowe strunobetonowe. SzkicDźwigary dachowe strunobetonowe w nowoczesnym budownictwie przemysłowym to sprawdzone, szybsze i tańsze rozwiązanie niż dachowe konstrukcje ze stali.

Płatwie dachowe

Dźwigary dachowe strunobetonowe. Szkic

Płatwie dachowe strunobetonowe w nowoczesnym budownictwie wykorzystywane są jako elementy konstrukcyjne dachów o dużych rozpiętościach.

Słupy prefabrykowane

Słupy prefabrykowane. SZKIC

Słupy prefabrykowane w budownictwie przemysłowym – idealne do szybkiej budowy szkieletowych konstrukcji budynków.

Schody prefabrykowane

Schody prefabrykowane betonowe. Szkic

Schody prefabrykowane zabiegowe i zwykłe, ze spocznikiem lub bez, to wygodna alternatywa dla schodów monolitycznych, wylewanych bezpośrednio na budowie.

Domy prefabrykowane

Domy prefabrykowane betonowe. SzkicDom z prefabrykowanych betonowych modułów to sposób na spełnienie marzeń szybciej i taniej niż w tradycyjnym budownictwie.

Stropy płytowe kanałowe

Stropy z płyt kanałowych. SZKIC

Wśród kanałowych płyt stropowych, uwagę inwestorów zarówno indywidualnych jak i deweloperów przyciąga niezmiennie się strop z płyt Żerańskich.

Gotowe prefabrykaty betonowe znajdują coraz szersze zastosowanie w budownictwie nie tylko przemysłowym. W przypadku wielkich inwestycji deweloperskich jak i w budownictwie jednorodzinnym coraz częściej sięga się po proste rozwiązania wykorzystujące prefabrykowane elementy konstrukcyjne budynków.

Prefabrykowane stropy, balkony czy garaże prefabrykowane to rozwiązania bardzo popularne w budownictwie mieszkaniowym. Dla inwestycji przemysłowych przygotowaliśmy m.in. przemyślane rozwiązania na prefabrykowane ściany i konstrukcje nośne dachów obiektów.