Strop prefabrykowany

Strop prefabrykowany nie wymaga całkowitego deskowania, a także żmudnej pracy, związanej z wylewaniem betonu. Strop gotowy jest świetnym ułatwieniem i usprawnieniem prac budowlanych. Montuje się go z płyt prefabrykowanych, które mogą być różnego rodzaju. Wszystko zależy od preferencji oraz ostatecznej decyzji konstruktora. Jako producent wyrobów betonowych polecamy stropy prefabrykowane, które pozwalają na dużą oszczędność czasu na budowie. W ofercie mamy też inne podobne produkty, np. płyty stropowe czy strop panelowy.

Stropy prefabrykowane – zalety i zastosowanie

Co to jest strop prefabrykowany?

Strop prefabrykowany układany jest z gotowych, przygotowanych fabrycznie, elementów, które są dostarczane na plac budowy. Zapewnia to niezwykle szybkie tempo prac, nieprzypadkowo więc to rozwiązanie stosowane w sytuacji, gdy inwestorowi zależy na tym, by w krótkim czasie postawić dom.

Strop prefabrykowany – zalety

Jakie zalety mają stropy prefabrykowane? Dużym plusem stropów prefabrykowanych jest to, że stawia się je niezwykle szybko, zwłaszcza w porównaniu do starszych rozwiązań. W przypadku wielu płyt wystarczy użyć jedynie dźwigu typu HDS, niekonieczne jest wypożyczanie ciężkiego sprzętu. Płyty prefabrykowane bardzo wygodnie się układa, gdyż przeważnie nie jest konieczne ustawianie całego deskowania, a także nie trzeba czekać kilku dni, aby móc rozpocząć dalsze prace.

Deskowanie układa się zwykle, tylko by wykonać wieńce i podciągi przy otworach, oznacza to, iż ilość zużytego drewna na szalunki się zmniejsza. Ponadto nie jest konieczne wykonywanie tzw. nadlewki betonu, dzięki temu betonuje się konstrukcję tylko przy końcowej części montażu. Pozwala to zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Co ważne, płyty posiadają wysoką dźwiękoszczelność i bardzo dobre parametry izolacyjne. Płyty stropu prefabrykowanego pozwalają także dowolnie układać poszczególne ścianki działowe w pomieszczeniach, dzięki czemu można według własnego uznania tworzyć pomieszczenia w budynku. Co więcej, strop prefabrykowany może być zakładany także zimą, dlatego prace nie muszą być wstrzymywane na czas zimy lub wczesnej wiosny. Jest to gwarantem szybszego wybudowania budynku.

Montaż stropu prefabrykowanego

Stropy betonowe prefabrykowane montuje się dosyć szybko. Na początku warto dokładnie wyrównać z wierzchu wszystkie ściany i podciągi, następnie za pomocą dźwigu należy starannie ułożyć płyty. Niektóre z nich wymagają połączeń, natomiast minimalna głębokość oparcia płyt to około 12 cm. Kolejnym krokiem jest deskowanie wieńca i jego zbrojenie oraz zalewanie betonem. Jeżeli do konstrukcji używa się płyt innych niż strunobetonowych, należy pamiętać o umieszczeniu zbrojenia pomiędzy płytami, wykonanego z prętów. Montaż stropu z prefabrykatów może wynieść do kilku godzin. Znacząco wpływa to na jakość robót oraz długość budowy domu.

Rodzaje stropów prefabrykowanych

Do najpopularniejszych rodzajów stropów prefabrykowanych należą: stropy z płyt kanałowych, które najczęściej mogą osiągać spore rozpiętości, strop DZ, w którego skład wchodzą belki żelbetowe i pustaki. Można także wyróżnić prefabrykowany strop, wykonany z płyt kanałowych sprężonych, które sprawdzają się w przypadku budynków o dużej rozpiętości oraz płyty korytkowe, stosowane głównie w stropodachach. Strop z płyt prefabrykowanych charakteryzuje się szerokim wyborem materiałów i surowców, tym samym eliminuje sporo wad, które mają inne stropy.

Stosując łączone materiały, można uzyskać produkt dopasowany do preferencji, ale także najlepszy w swojej klasie. Stropy prefabrykowane sprawdzają się w przypadku budynków użyteczności publicznej, ale i w domach jednorodzinnych.

Charakterystyka stropów z prefabrykatów

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej techniki, można w niewiarygodnie szybkim czasie postawić dom jednorodzinny. Wiele usprawnia także odpowiedni wybór nowoczesnego stropu. Do takiego rodzaju konstrukcji należy z pewnością strop złożony z płyt prefabrykowanych. Wiele modeli płyt prefabrykowanych można w łatwy sposób docinać i dzięki temu konstruować dowolne kształty, dopasowane do rodzaju budynku. Bardzo częstą decyzją jest także wybieranie odpowiednio mniejszych płyt, których nie trzeba dopasowywać. Jest to rozwiązanie idealne do budowy domów jednorodzinnych, których rozpiętość nie jest kilkukondygnacyjna. Dodatkowo wysuwając tego rodzaju strop poza obrys budynku, można tworzyć balkon lub taras. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania można być pewnym, że nie wystąpi problem tzw. mostków cieplnych, a tym samym zostanie wyeliminowana utrata ciepła z wewnątrz budynku. Gotowe stropy żelbetowe prefabrykowane to oszczędność czasu i pieniędzy.

Jaka jest cena za stropy prefabrykowane

Cena za stropy prefabrykowane będzie zależeć od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, jakiego rodzaju ma być to strop prefabrykowany czy inaczej mówiąc o jak dużym stopniu prefabrykacji. Inna cena będzie za prefabrykowane płyty filigran, inna za płyty kanałowe prefabrykowane, a inna za płyty sprężone. Koszt powinien się wahać w okolicach pomiędzy 150 a 250 zł netto/m2 w zależności od wybranego typu prefabrykatu. Dokładną wycenę prześlemy po otrzymaniu dokumentacji projektowej budynku