Mur Oporowy

Mur oporowy

Jest samodzielną konstrukcją, powstałą po to, by stanowić opór dla innych konstrukcji. Mur taki w dużej mierze zapobiega osuwaniu się gruntu. Może także stanowić ozdobny element architektury, np. w formie skalniaka. Mury stosuje się tam, gdzie nie można poprowadzić skarpy w naturalnym pochyleniu.

 

Zastosowanie

Takie mury bardzo często spełniają swoje podstawowe zastosowanie w ogrodach prywatnych. Można je skonstruować z elementów betonowych, żelbetowych, prefabrykatów, z gruntu zbrojnego, cegieł, pustaków szalunkowych, a nawet kamieni. Dobór surowców do jego wzniesienia jest praktycznie dowolny. Mury ochraniają, np. ogrody usytuowane na sporych spadach. Tworząc tę specjalną konstrukcję, nie tylko dodaje się uroku okolicy, ale także chroni grunt przed osunięciem. Mur znajduje swoje zastosowanie także w podporze budynków oraz budowli, np. balkonów, czy tarasów. Wykonanych najczęściej z prefabrykatów betonowych. Choć zwykle nie zauważa się tego, mury ochraniają tereny dróg, usytuowanych w górach. Swoje zastosowanie znajdują także przy budowie tuneli, parkingów itp. Pełnią one również funkcję zabezpieczającą, np. tarasy.

 

Działanie muru

Grunt, który podtrzymywany jest przez mur oporowy, wywiera na niego parcie. Dzieje się tak w wyniku działania siły ciężkości, dlatego zwykle musi być wykonany z solidnego materiału. Parcie zależne jest od kąta tarcia wewnętrznego gruntu i jego spoistości. Parcie jest najmniejsze na górze muru, a największe na dole. Warto zaznaczyć, że parcie może się zmieniać przez ciśnienie hydrostatyczne. Przy konstrukcji muru oporowego można zastosować wsporniki lub wykorzystać elementy prefabrykowane typu L. Dzięki temu uzyska się dodatkowe wzmocnienie.

 

Zalety muru oporowego

Zastosowanie takich murów ma wiele zalet. Przede wszystkim zabezpiecza konstrukcję. Głównie chroni przed usunięciem się lub przed zawaleniem. Co istotne, zapewnia konstrukcji stateczność, np. skarpom, sprawia, że grunt się nie przemieszcza. Dodatkowo mur utrzymuje poziom konstrukcji i wszystkich jej obciążeń. Mur oporowy jest zaprojektowany na obciążenia o właściwościach 25,0 kN/m2. Jeżeli stosuje się gotowe prefabrykaty, ich szerokość ma około metr. Co istotne, ściana od strony widocznej jest gładka, natomiast od gruntu zacierana.

 

Montaż mury oporowego

Przed montażem należy pamiętać, że elementy muru trzeba składować na twardych paletach. Transport odbywa się na leżąco lub stojąco. Do podnoszenia murów używa się żurawi, w taki sposób, aby ciężar muru był równo rozlokowany. Mury lokuje się na gruntach niewysadzinowych na głębokość minimalną 0,5 m. Na gruntach wysadzinowych trzeba ulokować je na głębokość przemarzania gruntu. Następnie konstrukcję należy zasypać. W tym celu najlepiej użyć piasku średnio zagęszczonego do minimum ID = 0,7. Kolejnym krokiem jest wykonanie drenażu za murem i zrobienie odprowadzenia wody. Grunt zagęszcza się zgodnie z projektem.

Omawiany mur bardzo dobrze chroni inne konstrukcje przed zawaleniem się, czy osypywaniem. Może być stosowany w wielu miejscach, w zależności od potrzeby. Najczęściej taki mur stosuje się w ogrodach do ochrony gruntów. Stosuje się go również przy konstrukcji, np. balkonów lub tarasów. W tym wypadku najbardziej sprawdzają się mury oporowe prefabrykowane tzw l-ka.

 

Obsługiwane regiony

Mury oporowe dostarczamy do poniższych miejsc i cena uzależniona jest od lokalizacji oraz producenta:

  • Mury oporowe województwo: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
  • Mury oporowe prefabrykowane miasta: Jelenia Góra, Legnica, Wałbrzych, Wrocław, Bydgoszcz, Grudziądz, Toruń, Włocławek, Biała Podlaska, Chełm, Lublin, Zamość, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Łódź, Piotrków Trybunalski, Skierniewice, Kraków, Nowy Sącz, Tarnów, Ostrołęka, Płock, Radom, Siedlce, Warszawa, Opole, Krosno, Przemyśl, Rzeszów, Tarnobrzeg, Białystok, Łomża, Suwałki, Gdańsk, Gdynia, Słupsk, Sopot, Bielsko-Biała, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze, Żory, Kielce, Elbląg, Olsztyn, Kalisz, Konin, Leszno, Poznań, Koszalin, Szczecin, Świnoujście, Piaseczno, Pruszków, Legionowo

 

Jesteś zainteresowany/zainteresowana poznaniem oferty — napisz do nas: biuro@budmater.pl

 

Aktywne filtry:

Pusto :(