Strop zespolony

Strop zespolony jest idealnym rodzajem stropu dla wszystkich, którzy cenią zalety konstrukcji wykonanej z różnych materiałów. Strop betonowy zespolony łączy ze sobą kilka surowców po to, by stać się jedną z trwalszych konstrukcji. W stropie typu zespolonego współpracuje kilka materiałów, są to zwykle materiały takie, jak: stal, beton, drewno, prefabrykaty i inne. Jest to przez wielu bardzo ceniony rodzaj stropu.

ZASTOSOWANIE I ZALETY STROPÓW ZESPOLONYCH

Strop zespolony – zalety

Główną zaletą stropów zespolonych jest możliwość dobrania takich materiałów, jakie się preferuje. Strop ten zwykle wolny jest od klawiszowania oraz wiąże się z niższymi kosztami wykonania. Bardzo często do jego montażu nie trzeba wykorzystywać ciężkich dźwigów, wystarczy typu HDS. Ponadto strop zespolony jest dźwiękoszczelny. Jeżeli do wykończenia użyje się stropu zespolonego z żelbetem, bardzo łatwo będzie można uniknąć tzw. pustek powierzchniowych, które „podbijają” fale dźwiękowe, przechodzące przez strop. Strop zespolony jest przyjazny dla zdrowia i środowiska, nie zawiera szkodliwych związków promieniotwórczych, które mogłyby negatywnie wpływać na długoletnie użytkowanie.

Charakterystyczną cechą wielu stropów zespolonych jest także niezwykle estetyczna powierzchnia dolna. Jest ona gładka, przez to nie wymaga jakiejkolwiek dodatkowej obróbki. Taka konstrukcja zespolona jest konstrukcją modułową, oznacza to, że bardzo szybko można go zamontować i tym samym zastąpić starsze rozwiązania, które dotychczas były w budynku. Warto zaznaczyć także, że montaż stropów zespolonych jest bezpieczny, podobnie jak użytkowanie. Takie konstrukcje zespolone będą służyły nieprzerwanie przez wiele dekad.

Rodzaje stropów zespolonych

Można wyróżnić trzy zasadnicze rodzaje stropów zespolonych:

  • Vector
  • Filigran
  • 2k

Vector należy do stropów zespolonych, który jest dosyć popularny w swojej kategorii, dodatkowo posiada wiele zalet, wyróżniających go na tle innych stropów, np. jest modułowy oraz monolityczny. Natomiast drugi rodzaj stropu zespolonego pozwala na stosowanie go w innych rodzajach konstrukcji, nie tylko w stropach, np. w podwalinach, czy murach oporowych, a trzeci jest bardzo podobny do drugiego.

Montaż stropu zespolonego

Montaż stropu zespolonego polega w dużej mierze na poprawnym ustawieniu i przymocowaniu płyt. Przed tą pracą należy jednak obmurować wieńce zewnętrzne prefabrykowanymi kształtkami wieńcowymi. Płyty montuje się na starannie wypoziomowanych podporach montażowych i stałych. Umieszczanie płyt może odbywać się metodą tzw. kół albo z uprzednio zmagazynowanych płyt. Warto pamiętać, aby płyty montować dość dokładnie, bez szarpania, gdyż może to zaburzyć całą konstrukcję.

Kolejnym krokiem jest wykonanie zbrojenia nadbetonu. Przed betonowaniem właściwym może być konieczne odeskowanie. Strop zespolony 2k bardzo dobrze sprawdza się w dużych budynkach użyteczności publicznej, jednak coraz chętniej jest stosowany także w stawianiu domów wielopokoleniowych, a nawet jednorodzinnych. Zawdzięcza to swoim zaletom, związanych z komfortem użytkowania.

CHARAKTERYSTYKA STROPÓW ZESPOLONYCH

Można wyróżnić kilka połączeń materiałów, które złożą się na strop zespolony filigran. Co najważniejsze ten rodzaj konstrukcji pozwala wyeliminować mankamenty innych rodzajów stropów, dzięki temu otrzymuje się produkt dopasowany do własnych preferencji. Bardzo często można spotkać stropy zespolone, złożone ze stalowo –betonowych części. Do konstrukcji tej kategorii stropu, wykorzystuje się blachy fałdowane, które walcowane są na gorąco. Tego typu stropy, których stosuje się materiały stalowo-betonowe, wykorzystuje się do  konstruowania budynków wysokich.

Są to zazwyczaj budynki użyteczności publicznej, także te zaliczane do najwyższych na świecie. Do stropu zespolonego, zalicza się także konstrukcje, w których wykorzystuje się belki drewniane w połączeniu z płytami żelbetowymi. Użycie takiego typu stropu zespolonego jest unowocześnieniem typowego stropu belkowego – drewnianego. Pozwala on konstrukcji na większą wytrzymałość, ale także jest bardziej odporny na ogień.