Strop Gęstożebrowy

Strop gęstożebrowy

Do dziś jest jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów stropów w budownictwie jednorodzinnym. Składa się on z belek prefabrykowanych, pustaków, które wypełniają wnętrze oraz nadbetonu. Strop gęstożebrowy zbroi się żelbetowym wieńcem. Co istotne, konstrukcja ta posiada wiele ważnych zalet, stanowiących element wyróżniający na tle innych rodzajów stropów.

 

Strop gęsto żebrowy - rozpiętość

Dzięki zastosowaniu stropów gęstożebrowych podczas budowy domu, można swobodniej kształtować wnętrza. Wysokość domu, czy rozpiętość poszczególnych pomieszczeń, zwykle ograniczana była przez strop. Rozpiętość stropu to około 7 m i o ile jest to wartość spora, która pozwala na wybudowanie przeciętnego domu jednorodzinnego, o tyle dla osób, które pragną postawić budynek większy, jest to pewnego rodzaju ograniczenie. Problem ten rozwiązuje strop gęstożebrowy, który może osiągać rozpiętość nawet do 11 m. Pozwala to na stworzenie przestrzennego domu w formie apartamentu lub wielorodzinnej posiadłości.

 

Strop gęstożebrowy - zalety

Strop gęstożebrowy najczęściej stosowany jest w budownictwie jednorodzinnym, gdyż jest o wiele łatwiejszy w montażu. Bardzo chętnie wykorzystywany jest przez ekipy remontowe i o ile konstruktor wyrazi zgodę na zastosowanie tego rodzaju stropu, zwykle pada decyzja o jego montażu. Do ustawiania stropów gęstożebrowych nie potrzeba wykorzystywać ciężkich sprzętów, co znacząco obniża koszty całej realizacji. Prefabrykowane elementy są solidne i trwałe, a przy tym nie ważą aż tak dużo. Warto zaznaczyć, że w żaden sposób nie wpływa to na użytkowość stropów i bardzo dobrze „przenoszą” one obciążenia.

 

Jak wykonać strop gęstożebrowy?

Co ważne, do wykonania stropu gęstożebrowego nie potrzeba wykorzystywać pełnego deskowania, co znacznie usprawnia całą pracę. Do podpory wykorzystuje się belki stropowe lub stojaki szalunkowe. Warto pamiętać, że jeżeli strop gęstożebrowy ma wysokość ponad 5 m, trzeba podeprzeć belki stropowe o 1 cm wyżej w stosunku do poziomu muru. Następnie przechodzi się do układania pustaków stropowych.

 

Strop gęstożebrowy – zbrojenie

Po ułożeniu wszystkich pustaków i pokryciu skrajnych pustaków cienką warstwą betonu, można przejść do zbrojenia wieńca i żebra rozdzielczego, czyli dodatkowego wzmocnienia. Gdy konstrukcja tego wymaga, warto odeskować cały wieniec. Konstrukcję uzbrojoną polewa się obficie wodą, aby pustaki były mokre i nie odciągały wody z mieszanki betonowej.

 

Rodzaje stropów gęstożebrowych

Można wyróżnić kilka rodzajów stropów gęstożebrowych. Do najpopularniejszych należy strop Terivia, który charakteryzuje się podwyższonymi parametrami termoizolacyjności. Jest to najbardziej rozpowszechniony strop, którego główne elementy to belki stropowe z ułożonymi między belkami pustakami. Dla uzyskania pełnych właściwości stropu zalewa się go warstwą betonu. Proste elementy, łatwy montaż stanowią o jego popularności.

Do stropów gęstożebrowych zaliczyć można także strop Akermana, jeden z najstarszych, ponadto wyróżniamy jeszcze strop Ceram, który wykonany jest z belek stalowo-ceramicznych oraz strop Styropianowy, który zapewnia szybki montaż i oszczędność finansową. Dobór odpowiedniego rodzaju stropu gęsto żebrowego zależy w dużej mierze od upodobań i preferencji. Warto przed podjęciem ostatecznej decyzji, dokładnie zapoznać się ze wszystkimi, dostępnymi rozwiązaniami.

 

Strop gęstożebrowy – parametry

Stropy, które należą do kategorii stropów gęsto żebrowych, są idealne do wykończeń typowych domów jednorodzinnych. Potrafią przenosić obciążenia zarówno ścian i więźby dachowej, jak i obciążenia użytkowe, wynikające z umeblowania oraz zamieszkiwania domu. Strop gęstożebrowy przeznaczony jest zwykle dla obciążeń nie większych niż 3,6 kN/m2. Istnieje możliwość wysłania do nas dokumentacji, w celu dobrania odpowiednich materiałów oraz ilości potrzebnych surowców.

Aktywne filtry: